Omron A-20GQ22-B General Purpose Basic Switch, High Capacity, Panel Mount Roller Plunger, Screw Terminal, 0.5mm Contact Gap, 20A at 250VAC Rated Current
★★★★★ 4.5 18 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by cocovietnam.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
20A; MICROSWITCH TYPE:SNAP ACTION; MICROSWITCH ACTUATOR:ROLLER PLUNGER; CONTACT CONFIGURATION:SPDT; SWITCH TERMINALS:SCREW; CONTACT CURRENT MAX:20A; CONTACT VOLTAGE DC NOM:- ROHS COMPLIANT: YES, ROLLER PLUNGER, SNAP ACTION BASIC SWITCH, SPDT; Part Number: A-20GQ22-B; Category: Sensors & Switches; Subcategory: Limit Switch
  • High capacity switch capable of handling 20A loads with large inrush currents
  • same shape as omron Z basic switches except in pin plunger position, yet endures inrush currents as large as 75A
Model A-20GQ22-B
Terminal Pin,screw,screw Terminal
Brand Name Omron
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 0.03 Kilograms
Switch Type SPDT
Manufacturer Omron
Actuator Type pin plunger,plunger
Material Type phenolic
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Screw
Current Rating 20 Amps
Operation Mode ON-OFF
Item Dimensions 2 x 2 x 2 inches
Number of Items 1
Connectivity Protocol X-10
International Protection Rating IP54
Global Trade Identification Number 04536853018726
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.5 out of 5
★★★★★
18 ratings | 7 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
83% (15)
4 stars
4% (1)
3 stars
2% (0)
2 stars
1% (0)
1 star
10% (2)